Menüye ulaşmak için tıklayınız Sayfa içeriğine ulaşmak için tıklayınız

İnsan Kaynakları

İşe alım sürecindeki hedefimiz; şirketin vizyonuna, misyonuna, hedeflerine, kültürüne ve iş profiline en uygun nitelikli adayların araştırılması, seçimi ve kuruma kazandırılmasıdır.
Yılda bir kez yapılan norm kadro çalışması doğrultusunda yapılan işe alımlarda adaylar, kişilik envanteri uygulaması ve ihtiyaca göre farklı mülakat teknikleri (panel mülakat, yetkinlik bazlı mülakat, grup çalışması, proje sunumu, değerlendirme merkezi vb.) ile değerlendirilir. Gerekli durumlarda adaylara genel yetenek ve İngilizce yeterlilik sınavı yapılır.

İşe alınacak adaylarda aranan genel nitelikler:

 • Örgün öğretim veren üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olma,
 • İyi seviyede (okuma-anlama-yazma-konuşma) İngilizce bilgisine sahip olma,
 • Microsoft Office Programlarını (Word, Excel vb.) çok iyi düzeyde kullanabilme,
 • Konusunda tecrübeli olma (Uzman Yardımcısı en az 2 yıl, Uzman en az 3 yıl),
 • Seyahat engeli olmama,
 • Erkek adaylarda askerlik hizmetini tamamlamış olma.

Yaz dönemi stajyer başvuruları, her yıl mart ve nisan aylarında alınır. Mayıs ayında ise, başvuru şartlarını karşılayan stajyer adayları ile İşe Alım Ekibi tarafından mülakatlar gerçekleştirilir.

Stajyer adaylarında aranan genel nitelikler:

 • Örgün öğretim veren üniversitelerin 2. veya 3. sınıflarında okuyan (tercihen Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Radyo Televizyon ve Sinema, İletişim, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İşletme, İktisat, İstatistik, Matematik, Grafik, Hukuk vb. bölümler),
 • Zorunlu stajı olan ve/veya SGK kaydı üniversitesi tarafından yapılan,
 • Microsoft Office Programlarını (Word, Excel vb.) çok iyi düzeyde kullanabilen.

Şirketimizde Performans Yönetimi Politikası ile her fonksiyonun, departmanın, birimin ve çalışanın beraber belirlediği performans hedeflerine göre yüksek performans gösteren bir organizasyon kültürü oluşturmak amaçlanmaktadır. Performans Yönetim Sistemi kapsamında yürütülen süreçlerde, mevcut durum tespit edilir; bunu takiben rekabetçi, ulaşılabilir iş hedeflerine ulaşmak adına sürekli gelişim ve iyileştirme anlayışı içinde yapılması gerekenler ortaya konur; hedef gerçekleşenleri izlenir ve bu yöndeki uygulamalar desteklenir.

Performans Yönetim Sistemi; şirket hedeflerinin belirlenmesi, ara değerlendirme ve yıl sonu değerlendirme olarak 3 temel süreçten oluşmaktadır. Hedeflerin belirlenmesinin ardından, yıl içinde yapılan geri bildirim görüşmeleriyle gerçekleşme takibi yapılır. Yıl sonunda Performans Yönetim Sistemi'nden elde edilen çıktılar; eğitim ve gelişim, yetenek yönetimi, ücret yönetimi ve ödüllendirme, yetkinlik-performans matrisi ve kariyer yönetimi gibi diğer kritik insan kaynakları süreçlerine girdi sağlamaktadır.

Yüksek potansiyelli çalışanların ölçme ve değerlendirme teknikleri ile potansiyellerinin keşfedilmesi, güçlü ve gelişime açık alanlarının belirlenmesi, güçlü alanlarına yönelik potansiyelini daha iyi kullanabileceği ortamların oluşturulması, gelişime açık alanlarının yönetilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Yetkinlik değerlendirme sürecinde, Ölçme ve Değerlendirme Sistemi olarak 360 Derece Yetkinlik Değerlendirme Sistemi kullanılmaktadır. 360 Derece Yetkinlik Değerlendirme Sistemi; şirket içerisindeki tüm çalışanların kendilerini, takım içerisinde birlikte çalıştığı arkadaşlarını, ast ve üstlerini, birlikte çalıştığı iç müşterilerini yetkinlikleri açısından objektif bir şekilde değerlendirdiği yetkinlik değerlendirme sistemi aracıdır. Bu sistem ile her bir çalışanın yetkinlikleri ilgili bireysel olarak farkındalığı, çalışma arkadaşları ile ilgili görüş ve değerlendirmeleri gözlemlenmekte, sonuçlar bireysel farkındalık oluşturmak adına rapor olarak tüm çalışanlara sunulmaktadır.

360 Derece Yetkinlik Değerlendirme Sistemi ile çalışanlarımızın gelişime açık veya güçlü olarak değerlendirilen alanları ile ilgili sonuçlar; eğitim gelişim faaliyetlerimizde, potansiyel alanlarınıza özel kariyer yollarının belirlenmesinde, 360 derece geri bildirim sürecinde, Performans Değerlendirme Sistemi sonuçları ile beraber Yetkinlik-Performans Matrisi'nin oluşturulmasında kullanılmaktadır.

Şirketimizde dikey ve yatay olmak üzere iki yönde kariyer hareketi yapılmaktadır. Dikey hareketlilik olarak pozisyon terfisi, yatay hareketlilik olarak da görev değişikliği yapılmaktadır. Kariyer hareketlerinde yeni pozisyonun gereklilikleri esas alınmaktadır.

Çalışanların kariyer hareketleri sürecinde; yetkinlik skoru, performans puanı, çalışma süresi vb. kriterlere bakılmaktadır. Yönetsel pozisyonlara terfi etme yolunda olan çalışanlarımız değerlendirme merkezi uygulamalarına katılmaktadır.

Türk Telekom Grubu'nun üniversite öğrencilerine yönelik hazırladığı genç yetenek programlarını, STARTT adı altında birleştirdik. STARTT ile Türk Telekom Grubu ailesine katılmak isteyen gençlere, "telekomünikasyonu öğrenmeye doğru yerden başla" diyerek, sınırsız kariyer fırsatları sunuyoruz.

Dünyanın en büyük entegre operatörlerinden biri olarak, Türk Telekom Grubu STARTT Genç Yetenek Programı'nı, kariyerinde başarı hikayeleri yazacak gençlerle buluşturuyoruz.

STARTT Programımız ile genç yeteneklerin kişisel gelişimlerine yatırım yaparken, onların Türk Telekom Grubu ayrıcalığı ile iş hayatını deneyimlemelerini sağlıyoruz.

Çünkü burası, telekomünikasyonu öğrenmek için doğru yer!

STARTT değerlendirme sürecini başarı ile tamamlayarak, Türkiye'nin en büyük işverenlerinden Türk Telekom ailesine katılıp, tam ve yarı zamanlı çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Telekomünikasyon alanında geniş bir yelpazede iş alanlarını deneyimlemenin yanı sıra, kişisel gelişiminizi destekleyecek düzenli eğitim ve etkinliklere katılabilirsiniz.

Oryantasyon programının ardından saha ziyaretleri ile başlayan sürecimiz; kişisel gelişim eğitimleri, proje çalışmaları, 3 hafta süre ile iki kez farklı iş birimlerini rotasyon ile deneyimleme fırsatı, proje sunumları ve tam zamanlı çalışanlar için yurtdışı çalışma veya eğitim imkanı ile zenginleşerek devam edecek.

KİMLER KATILABİLİR?

Üniversiteden yeni mezun olacaksan ve iş hayatına adım atmak için hazırlık yapıyorsan ya da hala öğrenci olup 3. veya 4. sınıf, yüksek lisans öğrencisiysen STARTT'a hemen başvur.

STARTT Genç Yetenek Programı ile telekomünikasyonda doğru kariyer için, sektörün öncü şirketinin kapısını aralama şansı yakalayabilirsiniz. Üniversitelerin 3.-4. sınıf ve yüksek lisans öğrencileri ile iş hayatında en fazla bir yıl deneyimi olan gençler, yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak programımıza katılabilirler.  3. sınıf öğrencileri stajyer olarak da STARTT'da yer alabilirler.

Tam -Yarı Zamanlı Çalışma ve Staj için Kimleri Arıyoruz?

 • 3. ve 4. sınıf öğrencisi veya yüksek lisans, doktora öğrencisiysen,
 • Telekom sektöründe 360 derece kariyer hedefliyorsan, 
 • Yenilikçi fikirlerinle fark yaratacağını düşünüyorsan,
 • İşinin lideri olacağına inanıyorsan,
 • Sonuç odaklı, dinamik, sosyal ve teknolojiye meraklıysan,
 • İleri seviyede İngilizce bilgisine sahipsen,

ARADIĞIMIZ SENSİN!

STARTT NELER SUNUYOR?

Türkiye'nin global gücü Türk Telekom Grubu'nda Çalışma Fırsatı

Türk Telekom Grubu bünyesinde değişime liderlik yapan bir ekip ile GSM, internet ve sabit hat iş alanlarını deneyimleyebileceğiniz 360 derece Telekom dünyası sizleri bekliyor. 

Kariyer vizyonunuz ve kişisel gelişiminize yatırım

1 yıl süreli kapsamlı STARTT Programında; saha ziyaretleri, kişisel ve mesleki eğitimler, bireysel koçluk, sınıf içi, e-learning ve mobil öğrenme eğitimlerinden oluşan zengin içerikli eğitim programına dahil olma fırsatını yakalayabilirsiniz.

İnovasyon ve Koçluk Projelerine Katılım

Kişisel Gelişim Projesi ve Koçluk ile proje boyunca üzerinde çalışacağınız alanları belirleyebilir, bu konuda aksiyon alıp, alternatif gelişim araçlarından faydalanabilirsiniz.  Aynı zamanda danışmanlık firmasından bireysel koçluk alabilirsiniz.

İnovasyon Projesi için takım halinde çalışarak,  şirket ile ilgili inovatif bir alanı proje olarak hazırlayabilirsiniz.

Rotasyon İmkanı

Çalışmaya başladıktan sonra, bir sene içerisinde iki kez rotasyon yaparak farklı iş alanlarını ve birimleri deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

Buddy ve Mentorlarımız Sizlerle

Türk Telekom Grubu'nda çalışmaya başladığınızda, şirket kültürü ve iş süreçleri ile ilgili her adımda sizlere destek olacak ve planlanan gelişim programlarından sorumlu bir "Buddy"niz olacak.  Buddy'ler sizlerin  çalışacağı departman içerisinden seçilecek olup, iş sürecinizde sizlere yön vererek yol arkadaşlığı yapacaklar.

Mentorlerimiz ise bir danışman sıfatıyla  sizlere danışmanlık yaparak, ilerleme sürecinizle ilgili periyodik olarak sizleri yönlendirecek.

Yurtdışında Çalışma İmkanı

Haziran ayında gerçekleştirilecek uyum programımızın ardından bir yıl süreli bir eğitim –gelişim programı sizleri bekliyor. Birinci yılın sonunda yüksek performans gösteren tam zamanlı STARTT çalışanlarımız, Türk Telekom Grubu yurtdışı şirketlerinde süreli çalışma imkânı veya yurtdışındaki eğitim programlarına, büyük organizasyonlara katılım hakkı kazanacaklar.

STARTT TAKVİMİ VE DEĞERLENDİRME SÜRECİ

Kariyer yolculuğuna STARTT ver!

Hadi kariyer yolculuğuna STARTT ver !

​​

Her yıl belirlenen bütçe dahilinde eğitim ihtiyacı analizi yapılarak, yıllık eğitim planı çıkarılmaktadır. Eğitim ihtiyacı analizi çalışmaları; 360 Derece Yetkinlik Değerlendirme Sistemi sonuçları, performans değerlendirme sonuçları, departman bazlı görüşmeler ve mevcut görev tanımından beslenmektedir.

Eğitimler; Zorunlu Eğitimler, Kişisel Gelişim Eğitimleri, Mesleki/Teknik Eğitimler, Sertifika/Uzmanlık, Konferanslar/Zirveler, E-Learning Eğitimleri olarak kategorize edilmekte ve sınıf içi, workshoplar, simülasyonlar, videolar, gamification gibi öğrenme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Çalışanları mevcut görevlerinde geliştirmek ve gelecekle ilgili beklentilerini karşılamak amacıyla gelişim programları tasarlanmaktadır.

İç Eğitmenlik: Eğitim vereceği konuda uzman olan, eğitmenlik tecrübesi bulunan ve asıl görevi iç eğitmen olmayan çalışanlardan seçilir.

Liderlik Programı: Müdür ve üzeri pozisyondaki çalışanların katıldığı, farklı modüllerden oluşan programdır.

Yabancı Dil Programı: Talep eden çalışanlarımız tarafından yabancı dil seviyelerine göre konuşma sınıfları oluşturularak, yabancı eğitmen eşliğinde yürütülen programdır.

​​​